Nadruk sublimacyjny - wielkoformatowy

Zanim opiszemy druk sublimacyjny zastanówmy się czym jest właściwie tak często używane słowo  głównie podczas druku wzorów na tkaninach czyli SUBLIMACJA?.

Sublimacja to nic innego jak przemiana fazowa czyli bezpośrednie przejście ze stanu stałego w stan gazowy. Dzięki sublimacji i odpowiednim maszyną mamy możliwość wykonania bardzo trwałego druku min na tkaninach. W sublimacji najważniejsze jest odpowiednie ustawienie ciśnienie, temperatury i czasu, po to aby uzyskać pożądany efekt.

Druk sublimacyjny wielkoformatowy

Druk sublimacyjny – to nic innego jak rodzaj, technika druku. Wydruk wykonany jest specjalnymi atramentami na papierze transferowym, po czym pod wpływem wysokiego ciśnienia i temperatury przenoszony jest na tkaninę pokrytą lakierem poliestrowym – czyli poliester ( najodpowiedniejszą tkaniną do druku sublimacyjnego jest ta, która posiada co najmniej 65% poliestru). Każdy rodzaj nadruku  wymaga odpowiednich do danej tkaniny ustawień ciśnienia i temperatury. Druk sublimacyjny wielkoformatowy najczęściej wykorzystuje się w branży reklamowej do tworzenia min  bilbordów, banerów, szyldów, plakatów itp. Jednakże jak można przekonać się na naszej stronie  https://www.facebook.com/groups/dzianedzianiny/   jest to idealna metoda druku na tkaninach poliestrowych, które wcale nie  są takie straszne jak każdy uważa ;).

Do wykonania druku sublimacyjnego  wykorzystuje się głównie 2 rodzaje maszyn; ploter i kalander.

Ploter atramentowy- jest to maszyna sterowana komputerowo przeznaczona do wydruku wzorów na papierze transferowym, który następnie zostanie wygrzany na materiał. Ploter atramentowy wyposażony jest w głowice z tuszem lub atramentem. Plotery te są najczęściej typu bębnowego, gdzie można stosować materiał  w postaci arkusza. Szerokość stosowanego materiału zależy od rodzaju i typu plotera i zawiera się od ok 85cm do nawet kilku metrów. Na ploterach atramentowych oprócz różnego rodzaju wzorów ubraniowych drukować można np.; mapy, schematy, diagramy itp.
Dodatkowo niektóre modele posiadają głowice tnącą, a także plotery laserowe- w których głowicę z atramentem zastąpiono laserem.

Kalander- czyli inaczej wygrzewarka sublimacyjna . Służy do termicznego ( odpowiednie ciśnienie i temperatura) wgrzewania  czy też wytłaczania wzorów na tkaninach poliestrowych. Posiada obrotowe walce które oprócz wytłoczenia wzoru służą również do wygładzenia i nadawania połysku papieru, foli czy też materiału.  

Nadruki wykonywane metodą sublimacji są odporne na spieranie, dzięki czemu od wielu lat z powodzeniem wykorzystuje się je do ozdabiania powierzchni odzieży sportowej. Profesjonalna odzież sportowa w zdecydowanej większości przypadków produkowana jest właśnie z różnych gatunków tkanin syntetycznych. Nadruk sublimacyjny wnika w powierzchnię takiego materiału i przez długi czas zachowuje pierwotną intensywność kolorów.

Podsumowując - sublimacja to nowoczesna metoda nadruku między innymi na białych , poliestrowych dzianinach i tkaninach . Druk powyższą metodą jest niezniszczalny, idealnie odwzorowuje kolory, które są bardzo żywe oraz kształty nadruków. Przeznaczeniem sublimacji są nadruki na różnego rodzaju materiałach i tworzywach począwszy od np; kubków po bardziej znane i kojarzone z tego typu nadrukiem dzianinach i tkaninach.
Za sublimowane materiały świetnie sprawdzą się jako stroje sportowe, stroje kąpielowe, legginsy,bluzy, ubrania zewnętrzne, wodoodporne, a także torby, torebki, nerki , plecaki oraz duże banery reklamowe. Wszystko zależy od rodzaju i składy za sublimowanego materiału.

Oferujemy również nadruk sublimacyjny, zapraszamy do zapoznania się z ofertą.

Nadruki sublimacyjne
Odzież dziecięca Dummy Inky

Odzież dziecięca Dummy Inky

Odzież dziecięca Dummy Inky

OPIS REALIZACJI Jest to przykład firmy, której pomysł tak chwycił, że stał się hitem. Właściciele mieli bardzo fajny pomysł aby stworzyć ubranka dziecięce z motywami zaprojektowanymi przez artystów tatuażu. 4lans miało przyjemność od samego początku brać w...
Pokazuje 1 - 1 z 1 pozycji