Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Właśnie dlatego warto pomyśleć o nowym stroju kąpielowym. Jak można uszyć strój samodzielnie?

Stroje kąpielowe – części

Stroje kąpielowe dzielą się na te jednoczęściowe oraz dwuczęściowe. Te drugie są zdecydowanie bardziej popularne. Dzięki nim letnia opalenizna wygląda znacznie lepiej. Łatwiej je również samodzielnie stworzyć. Wówczas osobno szyje się biustonosz oraz majtki. Obie części mogą przybrać natomiast różne formy. Jedne wykonuje się znacznie prościej, bo nie zawierają zbyt wielu elementów. Innym należy poświęcić nieco więcej czasu. Wymagają też więcej umiejętności i precyzji.

Stroje kąpielowe – rodzaje

Zanim zabierzesz się za szycie stroju kąpielowego, musisz jednak zdecydować się na konkretny model. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje co najmniej kilkanaście rodzajów strojów kąpielowych. Poszczególne modele różnią się typem biustonosza oraz typem majtek. Możemy mieć do czynienia na przykład z klasycznym trójkątnym bikini. W sklepach znajdziemy też bandeau bikini, przypominające bandaż albo opaskę. Nieśmiertelna pozostaje również balkonetka, która najbardziej przypomina klasyczny biustonosz. Z kolei majtki mogą przybrać formę klasyczną – dwóch trójkątów wiązanych na biodrach. Mogą być to również klasyczne figi z niskim lub wysokim stanem. Czasem stroje kąpielowe wyposażone są też w szorty albo skirtini, czyli figi z dodatkowym materiałem, imitującym spódniczkę.

Stroje kąpielowe – materiał

Jeżeli decyzja o konkretnym modelu stroju kąpielowego została podjęta, należy też poszukać odpowiedniego materiału. Najlepsza będzie dzianina bielastyczna. Ona bowiem rozciąga się w obydwu kierunkach, umożliwiając odpowiednie dopasowanie stroju do ciała. Polecane są materiały z dodatkową domieszką elastanu, który zwiększa elastyczność. Poza tym materiał powinien szybko schnąć. Nie może również nabierać wody. Kupując odpowiedni produkt, warto też sprawdzić, czy jest on odporny na działanie chloru oraz promieni słonecznych.