Z czym kojarzy się Ci słowo - szwalnia? Szycie? Krawcowa? Maszyna do szycia? - Jeśli pomyślałeś/aś chociaż o jednym z tych słów, to dobrze! Szwalnia jest to  miejsce, w którym krawcowe pracują używając nici, maszyn, gdzie powstaje odzież - począwszy od koszulek, spodni, po płaszcze, kurtki i inne odzieżowe (bądź nie) "uszytki", ale jest to też miejsce powstawania prototypów odzieży, szablonów oraz innych przedmiotów bez których produkcja odzieży nie może się rozpocząć.

Projekt ubrania rysunek

Pracę w szwalni rozpoczyna się od projektu lub rysunku technicznego, taki rysunek posłuży nam do stworzenia bazy (zazwyczaj jest to środkowy rozmiar M lub inny podany przez klienta) na podstawie którego stworzymy prototyp. Jest on niezbędny po to, aby zwizualizować zamysł projektu co ułatwi pracę w kolejnych etapach oraz da pogląd klientowi na projekt i umożliwi łatwiejsze jego przemyślenia i wdrożenie poprawek.


Po stworzeniu projektu, zaczyna się proces odszywania prototypu. Po zaakceptowaniu go przez klienta zajmujemy się stopniowaniem. Stopniowanie to proces który pozwoli nam na stworzenie innych rozmiarów (jeśli bazujemy np. na 4 rozmiarach to z rozmiaru M stopniujemy do S, L, XL ).

Produkcja odzieży jak zacząć

Po stopniowaniu, projekt przenosimy do krojowni. Rozpoczynamy od układu kroju, jest to jeden z dłuższych procesów w całej produkcji, ponieważ zależy nam na takim rozmieszczeniu względem siebie części składowych, aby uzyskać jak najmniej niewykorzystanej powierzchni materiału (tzw. wypady) tworzy się je na papierze termoaktywnym lub bezpośrednio na materiale, za pomocą szablonów i kredy (ołówka).

Kolejnym etapem jest lagowanie, które polega na ułożeniu warstw z materiałem w taki sposób aby była jedna na drugiej. Dzięki temu otrzymamy określoną ilość elementów podczas jednego cięcia.

Kiedy materiał już leży ułożony na stole (jest polagowany), przyklejamy na niego papier z liniami lub układamy wcześniej stworzony "wzór" z liniami, który będzie pomocny dla prowadzenia noża krojczego. Ten proces wymaga cierpliwości, dokładności.

 Ostatnim procesem jest przekazanie gotowych elementów z krojowni do szwalni. W szwalni krawcowe łączą poszczególne elementy wykroju tak aby powstała gotowa odzież.  Każdy element przechodzi przez różne maszyny poczynając od owerlocka (służącego do zszywania i obrzucania elementów odzieży) po  renderke (która służy do podkładania/podwijania np. rękawów) i kończąc na stębnówce (wykonującej proste ściegi zwłaszcza na dużych powierzchniach, zapewniając  solidny szew).
 
Kiedy odzież jest już gotowa, następuje etap oczyszczania i prasowania.
Tak gotowa odzież w szwalni zostaje spakowana i wysłana do klienta!!