W ostatnim czasie sport staję się bardzo popularny. Dzięki temu bardzo mocno rozwinął się proces tworzenia odzieży sportowej. Nowoczesna odzież sportowa musi być nie tylko wygodna i funkcjonalna ale także modna.

Odzież sportowa musi mieć zdolność szybkiego wysychania. Wykonuje się ją z tkanin zawierających włókna bogate w błonnik. Wygoda jest kolejnym ważnym czynnikiem w tworzeniu odzieży. Bardzo często stosuję się tzw. szew płaski czyli dwie krawędzie tkaniny są ze sobą zetknięte i zszyte ściegiem, który nie dodaje grubości. Do takiego typu szwu potrzebna jest maszyna zwana AUTOLAP.

Dla każdego sportowca ważny jest jego ubiór. Osoby uprawiające jogging i fitness ubierają legginsy i koszulkę najlepiej obcisłe, przylegające do powierzchni ciała i nie krępujące ruchów. Pływacy noszą kostium kąpielowy z poliestru, odporny przede wszystkim na chlor, szybkoschnący, chroniący przed promieniami UV. Zawodnicy walczący w klatkach ubrani są przeważnie w krótkie poliestrowe spodenki oraz przylegającą koszulkę.

Jak wiemy każdy sport to ciężka „walka” dlatego odzież musi być bardzo wytrzymała. Z tego właśnie względu najczęściej wykorzystywanym materiałem jest poliester. Aby każdy materiał „ubarwić” wykonuje się metodę sublimacji.

Sublimacja polega na wydrukowaniu grafiki drukarką atramentową i przeniesienia na powierzchnię polimerowe. Za pomocą sublimacji można znakować jedynie jasne materiały poliestrowe: białe, kremowe, jasno szare. Sublimacji nie wykonuje się na tkaninach ciemnych. Podczas dociskania wzoru do tkaniny w termoprasie barwnik zostaje podgrzany, dochodzi wtedy do dwóch istotnych procesów, barwnik zmienia swój stan skupienia bezpośrednio ze stałego na gazowy, a włókna poliestrowe tkaniny otwierają się i przyjmują barwnik. Kiedy działania wysokiej temperatury ustaje, włókna ponownie się zamykają i trwale przyjmują barwnik sublimacyjny.

Efektem końcowym procesu sublimacji jest wyrazisty obraz „ wdrukowany” w tkaninę. Zaufaj doświadczonemu producentowi odzieży sportowej!