W dzisiejszym świecie atrakcyjność zewnętrzna człowieka szczególnie podczas tzw "pierwszego wrażenia"jest bardzo ważna,dlatego korzystamy z usług i wszelkiego rodzaju możliwości jakie oferuje nam świat aby wyglądać jak najlepiej. Dotyczy to w ogromnej mierze naszego ubioru. Dzięki odzieży jesteśmy w stanie wyrazić siebie i pokazać "co nam w duszy gra". Jednakże czy kiedyś zastanawialiśmy się co tak naprawdę nazywamy odzieżą ?? Jaki skład i jakiej jakości są okrycia naszych ciał ??

Zapraszam do zgłębienia swojej wiedzy i przeczytania krótkiego artykuły na temat; "Czy wiesz co nosisz ?"

Zacznijmy od bawełny, gdyż jest to jeden z najbardziej pożądanych i naturalnych materiałów.

Bawełna to nic innego jak włókno otaczające nasiona rośliny o tej samej nazwie. Posiada wiele zastosowań ale najpopularniejsza jest w przemyśle tekstylnym jako miękka tkanina. Włókno bawełniane stosuje się w mieszankach włókien do wełny czy też lnu. Bawełna podczas przetwarzania traci tylko ok 10% suchej masy,tak więc po usunięciu śladowych ilości wosku i białek powstaje czysta celuloza. Natomiast budowa włókna bawełnianego  nadaje jej naturalną wytrzymałość, trwałość i zdolność absorpcji(pochłanianie wody w głąb materiału). W Polsce bawełna w XIX wieku, w dużej mierze wyparła len.

Kolejnym bardzo znanym i powszechnie stosowanym materiałem jest dzianina dresowa znana jako "dresówka" czyli płaski wyrób włókienniczy powstający przez tworzenie rządków lub kolumienek połączonych ze sobą oczek. Dresówka to dzianina składająca się z bawełnianych włókien często z dodatkiem poliestru lub elastanu. Dzięki temu pomimo, że to grubszy i mięsisty materiał, dobrze się rozciąga, po czym idealnie wraca do swojej pierwotnej formy.Znamy 2 rodzaje dzianin dresowych są to:

1. Dresówka pętelka charakteryzuję się tym, że na lewej stronie posiada widoczne pętelki. Dopasowuje się do ciała, jest wygodna i przyjemna w dotyku.  Dresówkę pętelkę wykorzystuje się do szycia sukienek, spódnic, spodni, dresów, bluzek, a nawet kardiganów.2. Dresówka drapana lewej stronie posiada drapanie czyli tzw meszek. Jest ona grubsza od pętelki dzięki czemu jest cieplejsza i bardziej miękka. Idealna na ciepłe bluzy i spodnie dresowe oraz proste sukienki.Dzianina dresowa jest powszechnie dostępna zarówno gładka jak i drukowana, w różnego rodzaju wzory.

Wkrótce więcej wpisów na temat kolejnych materiałów. Zapraszam do lektury :)