Kategorie bloga

Tagi postu

Ostatnie artykuły

Jak zacząć szyć ubrania?

Własnoręczne szycie bielizny, ubrań lub akcesoriów to zadanie wymagające pewnej wiedzy i umiejętności. Początki bywają trudne, ale dzięki próbom i ćwiczeniom z pewnością osiągniesz pożądane rezultaty. Sprawdź, jak zacząć przygodę z szyciem ubrań. 

Zacznij od czegoś prostego 

Stawiając pierwsze kroki w szyciu, zacznij od czegoś bardzo prostego, najlepiej drobnych akcesoriów. Zdecyduj się więc na uszycie poszewki na poduszkę, apaszki, obrusa lub serwetki, a w kolejnym etapie wybierz nieco bardziej skomplikowane wzory: torbę shopperkę, woreczek albo opaskę na oczy. Projekty tego rodzaju pozwalają ćwiczyć proste szycie, a przy niektórych z nich nie jest nawet konieczne wykańczanie brzegów.

Szycie odzieży z wykrojami 

Kiedy już poczujesz się pewniej w kwestii ściegów czy wykończenia brzegów, spróbuj uszyć pierwsze stroje, najlepiej prostą spódnicę albo top. Szyjąc odzież, koniecznie korzystaj z wykrojów. Starannie przygotowane i odrysowane na materiale szablony są bardzo ważne, bowiem nawet centymetrowe przesunięcie na tkaninie może skutkować zepsuciem całego projektu.
Najlepiej zaplanuj konkretne etapy szycia. Zastanów się więc, w jakiej kolejności wytniesz, a następnie połączysz wszystkie elementy strojów oraz kiedy i w jaki sposób wykończysz szwy.

Produkcja odzieży na odpowiednim sprzęcie 

Pierwsze stroje uszyj z nieco sztywniejszych tkanin płóciennych. Materiały te są łatwe w obróbce i dobrze się układają. Potem możesz przejść do tkanin bardziej miękkich, lejących, np. wiskozy albo dzianiny.

Aby praca przebiegała sprawnie i bezproblemowo, zaopatrz się w dobrej jakości sprzęt: porządne nożyczki krawieckie, igły dopasowane do materiałów, stopki, klejonki, manekina oraz oczywiście maszynę do szycia.

Szycie bielizny i ubrań na próbę 

Jeśli korzystasz z nowych wykrojów, zdecyduj się na próbne szycie ubrań lub bielizny. W ten sposób poprawisz dopasowanie odzieży do sylwetki oraz sprawdzisz nowe techniki szycia. Pamiętaj, że w szyciu najważniejsza jest staranność. Każdy kolejny krok wykonuj więc bardzo precyzyjnie. Odrysowanie, krojenie i samo szycie muszą być zrealizowane z najwyższą dokładnością, ponieważ tylko wtedy można liczyć na pożądany efekt w postaci świetnie wykonanego ubrania.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień