Szablony krawieckie, konstrukcja odzieży

Projektowanie odzieży wymaga sporo pracy, ponieważ oprócz pomysłu składają się na nie: konstrukcja odzieży, tworzenie szablonów, stopniowanie oraz odszycie prototypów. Stworzenie kolekcji ubrań w pierwszej kolejności wymaga pomysłu. Jego zarys należy "przelać" na kartkę, pokazać gotowe zdjęcia- inspiracje lub opisać zamysł na podstawie swoich ulubionych części garderoby. My na tej podstawie wycenimy stworzenie szablonu krawieckiego oraz uszycie prototypu. Ceny za szablon główny zaczynają się od 50 zł a za jego stopniowanie, czyli stworzenie szablonu dla reszty rozmiarów (od 25zł/rozmiar). Jeżeli nie posiadasz nic na czym będziemy mogli bazować, potrzebujemy jak najszerszy opis projektu.

Szablony do projektowania ubrań

Szablony tworzymy w wersji tradycyjnej na sztywnym papierze lub w wersji cyfrowej w opcji zdigitalizowanej, którą później w bardzo prosty sposób można wydrukować na ploterze. Cena zależy od skomplikowania oraz czasochłonności projektu.

W przypadku zdigitalizowanych szablonów jesteśmy w stanie zaplanować układ kroju oraz oszacować zużycie materiału. Zanim przystąpimy do szycia dobieramy wraz z klientem materiały, odpowiedni rodzaj nadruku, dodatki typu metki czy taśmy oraz ewentualne specjalne ściegi ( np. ścieg płaski przy odzieży sportowej ).

Formy krawieckie

Następnym etapem jest odszycie pierwowzoru, który później trafia do klienta w celu jego przetestowania zarówno pod kątem konstrukcji,użytych materiałów jak i jakości szycia oraz nadruków. Po ewentualnych zmianach i dopracowaniu szablonu głównego uzgadniamy z klientem ilość rozmiarów i zabieramy się za stopniowanie. Ważne jest aby przy większych rozmiarach, zachowana była odpowiednia konstrukcja modelu.

Po akceptacji pierwowzoru bardzo często ( wręcz nalegamy ) do stworzenia tzw „demówek” czyli odszyciu zaakceptowanego już pierwowzoru, ale we wszystkich rozmiarach po to aby sprawdzić jak dany model został odpowiednio stopniowany oraz czy inne rozmiary odpowiadają wymaganiom klienta.

Zaprojektowanie wybranej części garderoby to wieloetapowy proces, na który składa się konstrukcja odzieży, stworzenie szablonu, stopniowanie i odszycie prototypu. Szwalnia 4lans.pl zajmuje się całościową realizacją prac związanych z projektowaniem odzieży według wytycznych podanych przez klienta. Wystarczy wskazać nam swoje inspiracje lub odręczny projekt, na którym będziemy mogli się wzorować. Na bazie nadesłanych wskazówek powstają szablony krawieckie, a w dalszej kolejności pierwsze prototypy.

W związku z różnym poziomem skomplikowania projektów i różnymi potrzebami – oczekiwaniami klientów naszej firmy, szablony krawieckie przygotowujemy zarówno w wersji klasycznej, na sztywnym papierze, jak w wersji cyfrowej, w odpowiednim formacie graficznym (taki projekt można później łatwo wydrukować na ploterze). Po przygotowaniu szablonu krawieckiego konsultujemy z klientem rodzaj materiału, jaki zostanie użyty do wykonania prototypu, wybieramy nadruk i ewentualne dodatki, konsultujemy również wybór określonego typu ściegu.