Kategorie bloga

Tagi postu

Ostatnie artykuły

Jakie oznaczenia powinny znaleźć się na metce?

Często pytacie nas, jakie symbole powinny znaleźć się na metce odzieżowej. Musicie wiedzieć, że regulują to nie tylko zapisy polskiego prawa, ale i te wydane przez Unię Europejską, co oznacza, że podlegają im wszyscy producenci ubrań działający na terenie wspólnoty, do której należymy.

Zazwyczaj wszywamy od 2 do 4 metek. Zawierają one informacje o składzie surowcowym, ale i rozmiar czy logo marki odzieżowej.

W świetle obowiązującego prawa nie wszystkie informacje są obowiązkowe. Co zatem powinno znaleźć się na metce, a co niekoniecznie?

Jak się okazuje, nazwę i logotyp producenta odzieży możemy zawrzeć w projekcie graficzny metki, ale nie jest to must have. Jeśli decydujemy się na ujęcie tej informacji, powinna pojawić się ona przed lub po liście składu surowcowego.

Na metce, którą wszyjemy do ubrań sygnowanych Twoją marką, obligatoryjnie powinny znaleźć się następujące informacje:

  •         skład materiału,
  •         sposób konserwacji/ przepis prania.

Jeśli zależy nam na tym, aby podać dodatkowe informacje na temat marki odzieżowej, np. o adresie korespondencyjnym lub prowadzącym do strony internetowej, należy podawać je na innych, dodatkowych metkach.

Biorąc pod uwagę wytyczne dotyczące obrotu odzieżą na terytorium Polski, wspomniane powyżej informacje muszą zostać wzbogacone o zapis znajdujący się w art. 21 Prawa przedsiębiorców. Mówi on o obowiązku podania pisemnie w języku polskim:

  •         nazwy producenta oraz adresu jego siedziby,
  •         państwa siedziby producenta, jeżeli znajduje się ona w państwie nienależącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego,
  •         jeśli identyfikacja produktu może nastręczać problemów, należy podać jego nazwę.

Gdy dojdziesz do wniosku, że metka nie jest odpowiednim miejscem na umieszczenie tych informacji, możesz dodać je na opakowaniu odzieży.

W przypadku ubrań z nadrukiem sprawdzą się drukowane metki, które idealnie wpiszą się w styl odzieży. Warto przemyśleć również wariant zawieszek odzieżowych wykonanych ze sznurka i przypiętych agrafkami. Kreując metki własnej marki odzieżowej, pamiętaj o materiałach. Doskonale sprawdzą się: satyna, żakard lub nylon.

Masz pytania dotyczące stworzenia własnej marki odzieżowej? Napisz od nas: biuro@4lans.pl

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień